Wirtualne zwiedzanie szkoły

Licznik odwiedzin

Odsłon : 753648
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie w tym roku zostało wyznaczone na 8 września. Decyzją uczestników głosowania wybrano ,,Przedwiośnie”. Autor powieści Stefan Żeromski był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także działaczem społecznym, wizjonerem                                  i współpracownikiem polskiej elity politycznej. Historyk literatury Wacław Borowy tak nakreślił jego portret : „Większość czytelników uważała go za żywe wcielenie sumienia narodu polskiego, za swoje »serce serc«. (...) Należał do tego (...) typu pisarzy, którzy osiągając pełnię sław spontanicznie przejmowali jakby moralną odpowiedzialność za naród    i byli powszechnie uznawani za jego reprezentantów. Wybór "Przedwiośnia" w tegorocznej edycji Narodowego Czytania nie jest przypadkowy. Losy Cezarego Baryki - głównego bohatera powieści - bardzo dobrze wpasowują się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W naszym mieście organizatorem Narodowego Czytania była Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego, a współorganizatorami Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski oraz Tomaszowski Dom Kultury. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt  z największymi dziełami polskiej literatury. W sobotę 8 września  2018 roku w amfiteatrze Parku Miejskiego młodzież z koła teatralnego, działającego w naszej szkole, zaprezentowała fragment tej znanej i cenionej powieści. W poszczególne role wcielili się: Aleksandra Kamińska- Wanda Okszyńska, Natalia Niemczuk- pani Turzycka, Kuba Górnik- Hipolit Wielosławski, Karol Piskor- wuj Skalnicki, narrator -Joanna Koczułap.

Narodowe czytanie 2018