Wirtualne zwiedzanie szkoły

Licznik odwiedzin

Odsłon : 753724
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

   100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

 Pamiętam i nigdy nie zapomnę        

skąd pochodzę i jaką mam historię.

 

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało- tymi słowami Jędrzej Moraczewski opisał nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu, jaki ogarnął Polaków 11 listopada 1918 roku.                                      

         W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę nieodległości. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano liczne wydarzenia, m.in. wystawy plastyczne, konkursy recytatorskie, rekonstrukcje, happeningi i koncerty.

W każdej placówce oświatowej odbyły się uroczyste akademie z odśpiewaniem hymnu państwowego. Wiemy, że polska literatura  i muzyka zawsze odzwierciedlały dzieje naszego narodu. Ukazywały męczeństwo Polaków, upadki i wzloty Ojczyzny, wreszcie- krzepiły serca tych, którzy cierpieli i wątpili  w odzyskanie wolności. Aby przypomnieć ważne wydarzenia historyczne

i pokazać, jak ciężka   i trudna była droga do wolności młodzież naszej szkoły, działająca w kole teatralnym, przygotowała montaż słowno-muzyczny, w którym uwzględniono teksty m.in. Ignacego Krasickiego, Adama  Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Stefana Żeromskiego. Doskonała inscenizacja i scenografia pozwoliły gronu pedagogicznemu

i całej społeczności szkolnej prześledzić okrutne czasy zaborów, nadziei i rozczarowań w czasie powstań, a następnie poczuć więź z całym narodem i wdzięczność tym, którzy oddali życie za wolną Polskę, bo, jak mówiła jedna z recytatorek, Ojczyzna to pieśń wigilijna w grudniowy wieczór, to wierzby płaczące przy polskiej drodze, to święty Boże w wiejskim kościele i dzika grusza na rozstaju dróg, to  opowieść zimowych wieczorów w małych izdebkach o tem, co było dawno – to pierwsze słowa polskie, od matki nauczone, to przeszłość nasza wspólna.

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI